Finansal Okuryazarlık ve Özlem Denizmen

 1. Admin Theme Tempest's Avatar
  Katıldığı Tarih
  11.11.2011
  Mesaj Sayısı
  4

  Finansal Okuryazarlık Nedir?

  Finansal okuryazarlık, bir kişinin paranın kullanımı ve yönetimi hakkında bilgiyle değerlendirme yapması ve etkili karar vermesidir. Böylece, bireylerin gelirlerini, birikim ve yatırımlarını akıllıca değerlendirip, bütçelerini doğru yönetebilme yetkinliğine sahip olabilmesidir.

  Finansal okur yazarlık günümüzde önemli bir gereksinim haline gelmiştir. Bunun sebepleri şu şekildedir: 

  • Finansal piyasalardaki gelişmeler, nüfus ile ilgili değişimler, ekonomik ve idari değişikliklerin hepsi finansal eğitimin önemine işaret ediyor.
  • Anketler, bir çok ülkedeki tüketicilerin yeteri finansal alt yapıya ya da anlayışa sahip olmadığını ve bu eğitime olan ihtiyaçlarını azımsadığını gösteriyor.
  • İnsanları eğiterek, paralarını nasıl yönetmeleri gerektiğini bilmeleri, piyasada sunulan geniş finansal ürün ve hizmetler arasından seçim yapabilmelerini ve gelecek için birikim yapabilmelerini sağlamaktadır.

  Özlem Denizmen Kimdir?

  Hayatın bütününün bir eğitim olduğuna inanan Özlem Denizmen, Lisans Eğitimini Cornell Üniversitesi Endüstri İşletmeciliği bölümünde tamamlamış, sonra, MIT Sloan School of Management'ta MBA (Finans) yüksek lisansı yapmıştır. Denizmen ayrıca, Stanford'ta Etkileme Teknikleri, GE Crotonville Merkezinde Liderlik, Harvard Business School'da İleri Seviye Yönetim programlarını tamamlamıstır.

  Çalışma hayatının temeli Finansal Planlama olan Özlem Denizmen, çalışma hayatına 1994'te Amerika'da Finansal Analist olarak Merrill Lynch Yatırım Bankası'nda başlamıştır. Türkiye'deki iş hayatına Garanti Yatırım Bankası'nda devam etmiş, 2000 yılından bu yana Doğuş Grubu'nda Bütçe Planlama ve Strateji Bölüm Başkanlığı görevini icra etmektedir. Ayrıca grup içinde İş Geliştirme,Yatırımcı İlişkileri üzerine çeşitli görevlerde çalışmıştır. Doğuş Holding Strateji Bölüm Başkanı, Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi'dir.

  Ülkemizde bireysel para yönetimi bilgisinin artması, ülkemiz insanın daha mutlu, finansal huzurlu bireyler olması çabası içinde PARA DURUMU girişimini başlatmıştır.

  Özlem Denizmen evli ve iki çocuk annesidir.